BU ANLASMA BIR KUMAR -TERCUME: RAFAEL SADI – ODATV


http://www.odatv.com/n.php?n=bu-anlasma-bir-kumar-3003151200

Bu anlaşma bir kumar

SONER YALÇIN yazdı… Cemaat’in bu sırlarını bilmiyordum: KİM BU DECCAL? Din­ci ik­ti­da­rın ger­çek yü­zü­nü or­ta­ya dö­ken kitap, DECCAL DİNDARMIŞ
bu-anlasma-bir-kumar-3003151200_m2.jpg

MÜTHİŞ BULUŞ! İNGİLİZCE KONUŞMANIN SIRRI ÇÖZÜLDÜ. NASIL MI? TIKLAYIN!
facepaylas.png twitterpaylas.png googlepaylas.png

30.03.2015 20:22 Karakter boyutu : font_02.gif font_04.gif

İsrail TV’sinin 3 kafadarı sunucu Yaacov Eylon, Ronen Yaari ve Ortadoğu uzmanı, Arap ülkeleri siyasi yorumcusu Oded Granot İran ile nükleer anlaşma konusunda şu yorumlarda bulundu:

Kerry: Anlaşma olup olmadığı henüz belli değil. Önümüzdeki günlerde bileceğiz. Kim bu anlaşma içeriğinde neler olduğunu bildiğini iddia ediyorsa hiç bir şey bilmiyor demektir.

Yaari: Anlaşma halen pazarlık safhasındadır ve Filistinliler Haa’daki mahkemeye devlet olarak kabul edilmeleri için müracaat etmekle en büyük hatayı işlediler.

Yaacov Eylon: Teşekkürler Ronen. Şimdi de Arap Ülkeleri siyasi yorumcumuz Sayın Oded Granot’a dönelim . Aslına bakarsanız nerdeyse kafamız karışmak üzere . Bir taraftan kötü bir anlaşma var derken diğer bir taraftan da Cenevre’den gelen haberlere bakılacak olursa; ABD dış işleri Bakanı john Kerry (sesini taklit ederek) "ANLAŞMA YOK ve İran’ın nükleer silahları olmayacak" demektedir. Ne oluyor burada?

Oded Granot : Bakın bizim aslında Amerikan sağ basın kaynaklarına itibar etmemiz gerekiyor. Wall Street Jurnal gibi… Bugünkü yayınında oldukça ilginç bir anlaşma metni ile okurlarının karlısına çıkmakta ve bana kalırsa bu anlaşmaya oldukça tehlikeli bir KUMAR derim. Bu anlaşma bir takim kabullenmelere ve umutlara dayanmaktadır. Bundan daha fazlasına değil…

Peki İran ile yapılması düşünülen anlaşmanın 4 esas maddesi ne diyor:

BÜYÜK KUMAR –İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMA TASLAĞI

-İLK ON SENE: Uranyum üretimi sıkı kontroller ile sınırlanmakradır.

-BU SÜRE ZARFINDA: Amerikalılar ile İran arasındaki ilişkilerin ısınacağı ve bu süre zarfında da İran’daki yönetimin değişmesi ihtimali umudu taşımaktadır.

-İKİNCİ ON SENE: Uranyum zenginleştirilmesi yenilenecek. Bu sefer sınırlama olmadan.

-İran bir senelik bir ara süre verme hakkına sahip olarak bu anlaşmayı bozma imkanı alacak ki karşı taraf ABD tepki verebilsin.

Bu "kumar"a ise Kissinger : Diplomatik çabalara hürmetimle birlikte bu anlaşma ile adeta İran’a Nükleer silah edinme serbestisi verilmekte ve bundan sonraki adımda ise Nükleer silahların engellenmesi için diplomatik yollar ile mücadele edeceğimiz, başka yollar ile nükleer silahların kullanılmasını önlemekle uğraşacağımızdan endişe ediyorum demektedir.

Oded Granot: Bu konuya nokta koyabilmek için iki küçük saptama yapmam gerekiyor.

Öncelikle İsrail’in yaptırımların işe yaradığı konusundaki iddiası var. Bu konuda Kerry’nin söylediklerinden çok Hamanei’nin ofisinin başkanı Ali Natek Nuri’nin neler dediğine bakmak lazım.

Alı Natek Nuri bugün "Kasamız tamtakır Bunun sebebi de petrol fiyatlarındaki düşüştür" demiş. Ve kasaları boş ise bunu kullanarak neticeye gitmek gerekmez miydi?

Bu yaptırımlar ile ilgili olanı idi.

İkinci mesele ise bir çok yorumcu ABD’de İran meselesi ile meşgul iken ve sadece Nükleer mesele ile değil, İran bağlantılı başka konularda da ama ne ellerindeki füzelerden ne de İran’ın bir terör ülkesi olduğundan bahsetmiyorlar.

Bu akşam ise Kerry "İran’ın karışması Yemen’in düşmesine sebebiyet vermiştir" demiş. Ve işte İran’ın aslında Nükller silah çabasının yanı sıra, terör ve füzeler ile ilişkisinin açık delili ABD Dışişleri Bakanı’nın ağzından itirafı.

Çeviri: Rafael Sadi

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: