Obama İle Netanyahu neden küs RAFAEL SADI – ODATV.COM


http://odatv.com/n.php?n=obama-ile-netanyahu-neden-kus-1502151200

obama-ile-netanyahu-neden-kus-1502151200_m.jpg

Obama’nın ABD Başkanı seçilmesi ile birlikte aralarından su sızmayan bu iki ülke arasındaki siyasi gerginliklerin gittikçe tırmandığı ve her geçen gün daha da olumsuz bir hal aldığı sır değil.

Aslında gerginliğin başlangıç noktası Obama’nın Ocak 2008 yılında başkan seçimlerinde Netanyahu, İsrail dostu olan Cumhuriyetçi aday adaylarından Mitt Romney’i desteklemiş ve Obama’yı resmen karşısına almıştı. Yani iki ülke daha da doğrusu iki lider arasındaki gerginliğin kaynağı budur.

Bu gerginliğin iki ülke arasındaki ilişkilere yansımadığını söylemek ise saflık olur. En basit örneğini 2014 yılında Gazze’ye yapılan operasyon/harekatta (Güçlü Kaya ) ABD’den beklenen bazı silahların bilerek ve isteyerek geciktirilmesi her ne kadar bürokratik engeller olarak açıklanmış olsa da ne Netanyahu ne de İsrail halkı bunun üzerinden rüzgar gibi geçti dememiştir. Unutanlar ve suçlu Netanyahu’dur diyenler olsa bile iki devlet arasındaki şahsi meseleleri Netanyahu’nun hatta İsrail’in savaş halinde güvenebileceği yegane dostu sandığı ülke başkanının oyunlarına tahammülü olacağını düşünenler yanılırlar.

Bu kısa bilgilerin ışığında Netanyahu ABD Kongresi tarafından bir konuşma yapmak üzere resmen davet edildiği ve Netanyahu’nun da bu davete icabet ederek 03.03.2015 günü ABD kongresinde Cumhuriyetçilerin davetlisi olarak bir konuşma yapacağı kesinlik kazandı.

Ancak bu konuşma gerek Başkan Obama’yı gerekse İsrail Sol’unu çok kızdırdı. Üstelik bu kızgınlıkları ile, İsrailli muhalifler Netanyahu’nun bu fırsatı “seçim propagandasına” malzeme ettiğini söylerken Obama da bunun etik olmadığını belirtti. Benzeri bir şekilde seçim öncesi İsrail Parlamentosu Knesset’te Netanyahu politikalarını eleştiren bir konuşma yapmasının çok da etik olmayacağını belirterek tepkisini ortaya koydu.

Bu konuşma konusunda tepkiler ve destekler uzadıkça uzuyor.

O kadar ünlenen ve tam da 17 Mart’ta gerçekleştirilecek İsrail Genel Seçimleri öncesinde 3 Mart’ta gerçekleştirilecek bu kongre konuşmasının ne kadar reklamının yapılmış olduğunu ve gerek sağdakilerin gerekse soldaki muhaliflerin, Netanyahu karşıtı ABD Demokratlarının ve de Netanyahu taraftarı Cumhuriyetçilerin bütün dünya televizyonlarından milyonlarca kişi tarafından canlı yayında seyredileceğinden benim kuşkum yok.

Yani bu bir seçim manevrası olsa bile, başarılı bir manevra olduğunu her kesimin kabul etmesi gerekir. Tabii bu manevranın bu denli başarılı olmasında muhaliflerin büyük katkısı olduğunu anlamaları sanırım seçim sonrasına kalacaktır.

Peki Netanyahu neler söyleyecek bu konuşmasında:

Obama’nın kendisini ve İran siyasetini Cumhuriyetçilere dolayısı ile bütün Amerikan halkına şikayet edecek , kendi ifadesi ile de İran’a yapılacak yaptırımların ve bu konudaki kararsızlığın İran’a sadece zaman kazandırdığı ve bu süre zarfında İran’ın her geçen gün nükleer silahlara daha fazla yaklaştığını , bu silahlanmanın direkt hedefinin İsrail olduğunu ancak sadece İsrail olmadığını ABD ve Avrupa’nın da bu hedefte olduğunu hatırlatmak istediğini belirtmektedir.

Obama’nın bu konuşmaya karşı çıkması hatta İsrail seçim öncesinde seçimlere karışmış olmamak için bahanesi ile Netanyahu ile görüşmeyeceğini belirtmesinin ardında bu konuşmayı istemediği açıktır.

Şayet ABD Başkanı İsrail Başbakanının kongrede yapacağı bir konuşmadan rahatsız oluyorsa bu konuşmanın İsrail için hatta ABD için yeterinden fazla önemli olduğunu hesaplayabiliriz. Gerek İsrail Sol’u gerekse ABD Demokratları söylemek istediklerini istediği yerden söyleyebilir, neden bu kongre seçim malzemesidir derken bile bu itirazlarının sadece Netanyahu’nun daha popüler olmasına ve bu söyleyeceklerinin bu sayede daha bir önem kazanmasına sebep olduklarının farkında bile değiller.Evet kongre ve başta Obama’nın itirazları bu konuşmayı dünya kamuoyu gündemine çok başarılı bir şekilde getirdi.

Seçim malzemesi midir? Evet öyledir ve bunu çok iyi bir şekilde kullanmıştır Netanyahu. Sadece bu yüzden bile başarılı bir lider olduğunu düşünenler olacaktır.

Peki bu yüzden İsrail en yakın stratejik dostunun dostluğunu kaybedebilir mi?

Gerek Netanyahu gerekse Obama bu konuda böylesi bir endişe ve tehdit içinde değiller.

Netanyahu, “İsrail kurulduğundan beri ABD ile aynı görüşlerde olmadı ve bir çok fikir ayrılığı açık ve dostane konuşmalar ile çözüme kavuşturulmuştur” derken,

Obama, “Gerginlik ABD ile İsrail arasında değildir, bizim İsrail ile olan ilişkilerimiz Sayın Netanyahu veya Likud partisine endeksli değildir, bizim ilişkilerimiz ve dostluğumuz devletler arasıdır ve öyle de devam edecektir” diyerek sorununun Netanyahu ve politikası ile olduğunu dile getirmektedir. Aslında sadece bu ifadesi bile etik olguya ve seçim öncesi söylenmiş olmasına da az karşıdır, kuşkusuz.

Rafael Sadi

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: