KARA HAREKÂTINI IŞİD YAPIYOR // Ahmet Kılıçaslan Aytar


KARA HAREKÂTINI IŞİD YAPIYOR

Müslüman Kardeşler örgütünün etkisinde Dünya Müslüman Alimler Birliği istediği kadar,"Irak’ta yaşananları yalnızca İslami bir grubun olayı olarak açıklayamayız, bu büyük bir Sünni devrimidir" deyiversin.
Doğrusu,kurulduğundan beri 8 savaş, sayısız anlaşma, ateşkesler ve barış girişimleri tecrübesi yaşayan İsrail, Ortadoğu’nun gündemini belirleyendir.
1967 Altı Gün Savaşında ele geçirdiği Mısır’dan Sina, Suriye’den Golan Tepeleri, Ürdün’den Batı Şeria ve Doğu Kudüs de devam ettirdiği işgal ve işgal altında tuttuğu Filistinlilere karşı merhametsiz tavrı ve yayılmacı politikasıyla tüm komşu ülkeleri biçimliyor.

*
Bununla birlikte ABD ve Rusya’nın çıkarları doğrultusunda Ortadoğu’nun ülke yönetimleri ve halklarının idare edilebilir olması, iç dinamiklerinin istenildiği zaman birbirleri ile düşman olabilme potansiyelini taşıması karakterinde olmalarını istemeleri, sonuçta bölgede demokratik entegrasyonun ortalama destekçisi olmamaları da bir diğer unsurdur ki;
İşte Ortadoğu tarihinin en büyük karmaşasını yaşıyor, etnik ve dinci terör yakıp-yıkıyor, yaşanan trajedi her yeri kasıp-kavuruyor.

*
Çaresi yok! Ortadoğu Barış’ı için çok zorlu adımların atılması gerekiyor.
Birincisi;İsrail’in azınlık olarak kabul ettiği Filistin Özerk Yönetimi arasında 1967 sınırlarına harfiyen uymak yerine aralarında toprak değişimi yapabilmeleri, İsrail Devleti’nin Yahudi devleti olarak tanınmasını esas alan barış anlaşması yapılmalıdır.
İkincisi; Madem Suriye’de herhangi bir rejim değişikliğinin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı ve Esad’ın iktidarını koruma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğu anlaşılmıştır, şu anda yapılacak şey rejim gücünün Sünni güçle dengelenmesi sağlanmalıdır.
Üçüncüsü;Irak’ta gidişatın güç-gelir paylaşımına dayalı bir federalizme doğru gitmesinden başka bir yol görünmüyor, o nedenle Irak Kürtleri ve Sünnilerin Şii’leri dengeleyecek bir karşı ağırlık yaratması gerekiyor.
Dördüncüsü;bölgede çatışan tüm dinci ve etnikçi terör örgütleri mutlaka lağvedilmelidir.
Beşincisi; eskaza Türkiye’nin ve İran’ın bölge barışını altından kalkılamaz bir istikrarsızlığa düşürmemesine çok önem verilmelidir.
Altıncısı; İran’ın 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer programı mutlaka barış amacına evrilmeli,
Yedincisi;ABD ve Rusya’nın bölge jeopolitik dengesi sarsılmamalıdır.

*
O yüzden İsrail HAMAS’ın tüm güçlerini yok etmek değil, aksine radikal terörist saydığı unsurları etkisizleştirmek ve koordineli bir şekilde savaşma yeteneğine engel olmak için saldırmış,
Bu suretle azınlık olarak kabul ettiği Filistin Özerk Yönetimi ile HAMAS arasında görüş ayrılıkları ve güvensizlikleri de ortadan kaldırmayı ve yarım kalan barış görüşmelerini sürüklemeyi amaçlamıştır.

*

O yüzden Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler örgütünün Hürriyet ve Adalet Partisi iktidardan indirildiler.
Mursi ile Hürriyet ve Adalet Partisi, "İslam tarihinin ışığında müminler, kendi sorunlarını ancak devrimci İslami diriliş ve onunla başarı şansı bulacak bir İslami ideoloji oluşturmak suretiyle çözebileceklerdir " felsefesi ve öğretisiyla İslami Cihad anlayışına dayanıyordu.

*
O yüzden Türkiye’de kısa bir süre önce "Geniş kitleleri etkileyebilen cemaatin partilere siyasetleri bazında destek vermesi ve gerekirse bunu geri çekmesi toplumsal sigorta mekanizması gibi düşünülmelidir" rahatlığında Fethullah Gülen ve cemaati;
Önerdikleri ekonomik modelin rekabetçi baskılara dayanamayacağı,
İslamcılığının demokrasi ile uzak-yakın alâkasının olmadığı, demokratik hakları güvenceye alamayacağı,
En önemlisi Gülen İslamcılığıyla taassuba yönelen toplumların durmaksızın İslami Cihad örgütlerini besleyeceği kaygısıyla tasfiye ediliyor.

*
O yüzden Suriye Ordusundan faydalanmanın olanağının olmadığı, Irak Ordusu’nun da zayıf olması ortamında;
Suriye’deki otorite boşluğundan faydalanarak Esad’ı zayıflatmak ve Sünni güç bloğu oluşturmak,
Irak’ta, Sünnileri Kürtler ve Şiilere karşı dengeleyecek bir karşı ağırlık yaratmak ve Irak’ın güç-gelir paylaşımına dayalı bir federalizme doğru idari yapısını değiştirmenin yolu açıldı.
İsrail ve ABD kendilerini açığa vermeden Suudi Arabistan,Katar ve Türkiye’ye dünyanın her yerinden kiralattığı ve türlü lojistik verdirdiği,
Lider kadroların ve militanlarının kimlikleri İstihbarat Merkezlerince bilinen, tayfası bir talimatla başka bir yerde başka amaçlar için yeniden beraber oluncaya kadar ülkelerine geri dönüş yapacak,
Çoğu Amerikan pasaportlu dünyanın bir çok ülkesinden birkaç bin kiralık asker eskisinden kurulu,Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetesi boy göstermiştir.

*
O yüzden, Başkan Obama koalisyonuna aldığı ülkelerle birlikte İslamcı terörle mücadele stratejisinde;
Hava saldırılarına ve havadan yardıma destek sağlanacak, yerel güçlere danışmanlık yapılacak ve istihbarat paylaşılacaktır.
Ancak Avrupa kamuoyunun kara harekâtına destek vermeyeceği düşünüldüğü için Ortadoğu’nun güvenliği,işte başlangıçta İŞİD vasıtasıyla sağlanmaya çalışılıyor.

*
O yüzden,Türkiye sınır hattına özel harekatçılar yerleştirilir ve sınır özel bir askeri alan haline getirilirken IŞİD Kobane’ye saldırıyor.

Suriye’de PKK etnik törör örgütü yanlısı PYD ile Türkiye’de PKK örgütü "ya siyaset ya terör " seçeneğiyle başbaşa bırakılıyor.
Boşaltılmış Kobane’ye İsrail ve ABD yanlısı Barzani’nin peşmergeleri ve Özgür Suriye Ordusu militanlarının yerleştirilmesi, bekleniyor.
PYD ve PKK etnik terör örgütü lağvedilmeye giderken, İŞİD Kamışlı’ya yürüyor…

*
O yüzden,İŞİD Lübnan’ın Beka Vadisi’ndeki Hizbullah bölgelerine de saldırıyor.
Bu suretle Hizbullah örgütünün Suriye’den çekilmesini, boşalttığı bölgelere rejimi dengelemek üzere Sünni Özgür Suriye Ordusunun yerleşmesi amaçlanıyor.

*
O yüzden,IŞİD güçlü bir medya propagandasıyla Musul’dan ve Suriye’nin doğu illerinden getirdiği güçleriyle, Irak’ta El-Enbar iline saldırıyor ve Bağdat’a yönleniyor.
Bu suretle İran "ya Ortadoğu’da Barış ya da Savaş" seçeneğiyle başbaşa bırakılırken, Sünniler lehinde Irak’tan çekilmeye zorlanıyor.

*
Başkan Obama’nın Ortadoğu’da etnik ve dinci terör örgütleriyle mücadele stratejisinde kara harekâtı,şimdilik İŞİD güçlerince yapılıyor.
Yazık ki,Türkiye: İşbirlikçi bir Başkomutan ve PYD’yi dahi algılayamayan CHP Genel Başkanı’nın kayıkçı kavgasında ve işgalinde bulunuyor…
Elbette sıra bu işgalcilerin terörüne de gelecektir.

25.10.2014

cleardot.gif

cleardot.gif

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: