AB ve ABD neden Erdoğanla dosttur? RAFAEL SADI HASTURKTV.COM


09/10/14

AB ve ABD neden Erdoğanla dosttur?

RAFAEL SADI

09/10/14

RAF

RAFAEL SADI

http://www.hasturktv.com/arsiv/6908.htm

erdo%C4%9Fan-obama21-980x500.jpg

Hep bu soruyu sordum kendime ve çevremdekilere.

Madem Türkiye AKP hükümeti alenen gerek basında gerekse yeni Cumhurbaşkanı eski Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütlerine Hamas ve IŞİD’e destek olmasını para ve silah aktarmasını hatta Hamas terör örgütü liderlerine Kardeşim demesine Stratejik ortağım diyen ABD ve Nato ortağı olan ülkeler ses etmiyor şikayet etmiyor ?

Geçtiğimiz günlerde ABD Devlet Başkanı yardımcısı Sayın BIDEN’in Sayın Erdoğan da hatalı olduğunu kabul etti ve bu örgütlere yardım etmemesi gerektiğini ikrar etti sözüne çok içerleyen ve anında özür talebinde bulunan Sayın Erdoğan’ın tepkisi anında olumlu olarak karşılandı ve vakit kaybetmeksizin niyetim Türkiye’yi Terör’e destek evren bir ülke olarak göstermek değildi cinsinden bir açıklama ile adeta Sayın Cumhurbaşkanının özür talebini yerine getirmiş oldu.

Eh Tayyip bey’e helal olsun bu diplomatik alanda bir başarıdır.

Ancak benim sorumun cevabı halen ortada.

Bu sözler sarf edildi veya başka şekillerde de söylenmiş olsa hepimiz basından takip ettiğimiz kadarı ile gayet iyi biliyoruz ki. Türkiye AKP Hükümeti uzun süredir halkına karşı acımasız terör estiren ESAD/ESED hükümetine karşı tavır almış ve kendisini devirmeye kalkan her türlü oluşuma destek verdi.Hatta Özgür Suriye Ordusu toplantıları Türkiyede gerçekleştirildi. Esad’ı onaylamadan gerçekleri de görebilmemiz lazımdır. Komşu bir devletin yıkılması için uğraşanlara alenen destek vermek o ülke ve halkını hükümetini düşman ilan etmekle eş değerdedir.

Benzer durumu Mısır ile de yaşıyoruz. Devrilmiş olan Mursi Müslüman Kardeşlerin adamı diye halen adamı destekleyip Yeni Yönetime karşı çıkıp kendimize düşman ediyoruz ki bunun Türk Dış Siyasetinde yeri olmamalıdır.

Neyse gelelim kafamı meşgul eden soruya.

ABD bütün bu olumsuz politikalara rağmen nasıl Erdoğan ve AKP hükümetine boyun eğiyor. Sordum soruşturdum. İsrail’deki dış politika ve Ortadoğu uzmanlarına danıştım. Aldığım notlar şöyle.

1- Erdoğan Esad’ı devirecek olan herkese destek verdi IŞİD de bunların arasındaydı ve İslami oldukları için yardım etmekte mahzur görmedi.

2- Rehineler konusu ortaya çıkınca koalisyon’a katılmayı ret etti. Ama rehineler mucizevi bir şekilde aniden takas ile geri gelince eli serbest kaldı ve Teskere de çıktı. (Rehineler nasıl bu kadar kolay bırakıldı hatta nasıl rehin verildiler veya alınmasına müsaade edildi cevabı olmayan sorular olarak havada kalıyor)

3- Hamas ile IŞİD gerek ABD gerekse AB ülkelerince aynı kefeye konmuyor. Hamas’ın siyasi kanadı olması Erdoğan’ın elini rahatlatıyor die düşünüyor İsrailli siyaset uzmanları. (Kimler diye sormayın isimlerini yayınlamamı rica ettiler. Bazıları devlet görevlisi ve resmi beyanat verme yetkileri yok )

4- Esad yerinde bırakılacak mı sorusuna kimse kesin cevap veremiyor. Evet eninde sonunda orada kalmayacak ama ne zaman gidecek ve yerine kim gelecek sorusunun cevabı olmaması şu anda Esadın yerinde kalmasını zaruri olarak izah ediyor. Esad’ın devrilmesini en çok isteyen Sayın Erdoğan ve Davut oğluna sorarsanız yerine kimi getirmek isterseniz diye sanrım cevap veremeyeceklerdir diyorlar. Kaldı ki şu andaki en acil konu IŞİD . Bu konu halledilmeden Esad’a sıra gelmez diye düşünüyorlar.

5- Kürdistan ile IŞİD arasında bir bağ var mı varsa nedir nasıldır sorusuna ise:

Bir kere ikisi de aynı bölgede ve iki taraf ta Petrol ile ilintililer. Yani ortada para güç ve iktidar ilintisi var. Türkiye de IŞİD’i Kürtlerin silahlı bölümlerini kırdırmak zayıflatmak için kullanmış olabilir ama gün gelecek ki neredeyse geldi bile Türkler ile Kürtler omuz omuza IŞİD’e karşı savaşacaklar gibi bir hava esiyor dediler.

6- İyi de Büyük Kürdistan ile Büyük Ortadoğu hatta Büyük İsrail ilişkisi nedir varmıdır öyle bir bağlantı.diye sorduğumda herkes Büyük İsrail diye bir hayalimiz yok ama büyük bir coğrafyada güvenli yaşamak istemek gibi bir hedefimiz mevcuttur. Kürdistan İsrail’in dostu olacaksa ki öyle olacağının emareleri mevcuttur. İsrail elinden geldiğince hür demokratik bir Kürt devletinin dostluğunu ister kuşkusuz. Çevremiz oldukça karışık ve dost diyebileceğimiz ülke sayısı neredeyse yok gibi.Dost dediklerimiz de anında veya bir süre içinde karşımızda olabiliyorlar. Mısır şu anda bizimle iyi ama yarın başka biri gelirse farklı olabilir.

7- Peki mevcut durum İsrail için ne kadar tehlikelidir sorusunda ise tehlikelidir demeyen olmadı. Ama bununla yaşayabiliriz ve her türlü senaryoya hazırız dediler. IŞİD Kuneytraya kadar geldi hatta Ürdün sınırında da dolandılar. BU bizi çok sevindiren şeyler değil ama sürekli takipteyiz. Eh öyle olmamız da lazım.

8- Peki IŞİD’in patronu kim İsrail ve ABD hatta Erdoğan nasıl bir oyun oynanıyorsa bu oyunun içinde midir? Yoksa frenleri patlamış bir kamyonumdur bu vahşi örgüt? Diye sorduğumda ise kimse biz bu işin içindeyiz hatta ABD veya Erdoğan bu işin içindedir diyemedi. Ama içinde değiller de demediler.

Sorduğum sorular ve özetle aldığım cevaplar yaklaşık olarak böyle.

Genel kanı gerek ABD gerek AB açısından Erdoğan Davutoğlu ikilisinin ve AKP hükümetinin Türkiyeyi bir İran ve Şeriat ülkesi haline getirmeyecekleri inançları tamdır. Hatta bu görüşün Erdoğan’ın en fazla karşı olduğu İsrail siyaset uzmanları tarafından da teyit edildiğini söyleyebilirim. Eh bu da çok fena değil.

Bu nedenledir ki AKP hükümetleri ne yaparsa yapsın karşısında Uluslararası bir direniş ve tepki ile karşılaşmayacaktır. Sebepleride çok basit. Bölgede kimse Türkiye’yi kaybetmek ve NATO üyeliğinin bitmesine göz yumabilecek durumda değil. Türkiye Avrupalılar yerine Araplar ve teröristler ile hatta İran ile savaşacak ordudur. Türkçesi onların yerine bizim askerlerimiz ölmesi yeğdir ve bunu için bile her yaptığına eyvallah diyeceklerdir. Tayyip bey Yahudi düşmanı veya İsrail karşıtı olabilir ama aptal değildir dediler.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: