MİT DOSYASI : Polisleri MİT sorgusu tutuklattı


Polislere yönelik ikinci dalga operasyonda dört polis tutuklandı. Polislere Cübbeli Ahmet’in dinlenilmesi ile PKK’ya ait mail adreslerini kullanan ve eşi MİT mensubu olan bir kişinin ADSL hattının takibi soruldu

Polislere yönelik operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 13 polisten Metin Güneş, Ubeydullah Çelik, Abdülkerim Anaçoğlu ve Serkan Durmaz tutuklandı.

Polisler mahkemede “yasa dışı” olduğu iddia edilen dinlemelerle ilgili savunma yaptı. Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet” olarak bilinen İsmailağa cemaati’nin önde gelen ismi Ahmet Mahmut Ünlü’nün dinlendiği iddialarına cevap veren polis memuru Ubeydullah Çelik, dinleme iddialarını anlattı. Cübbeli Ahmet’in kadın ticareti ve fuhuşa aracılık etmek suçlamasından takibe alındığını söyleyen Çelik, Ünlü’nün zaman zaman eşinin telefonunu kullandığını söyledi.

CÜBBELİ AHMET’İN DİNLENMESİ SORULDU

Çelik savunmasında, Ünlü’nün eşi Mine Ünlü’nün dinlenmesiyle ilgili, şunları söyledi: “Mine Ünlü’nün dinlenmesi hususuna gelince kendisinin İsmail ağa cemaati üyesi Ahmet Mahmut Ünlü’nün resmi nikahlı eşi olması ve dinleme yapılan dönemde Ahmet Mahmut Ünlü’nün beyaz kadın ticareti ve fuhuşa aracılık suçlarından haklarında soruşturma açılıp tutuklanması sonucunda bu cemaatin mensuplarının yaptıkları gösteri ve eylemler takip edilmekteydi. Bu nedenle, Cübbeli Ahmet’in eşi olan Mine Ünlü’nün de dinlendiği doğrudur. Talep formundaki imza bana aittir.

ÜNLÜ, EŞİNİN TELEFONUNU KULLANIYORDU

Bu olaya ilişkin olarak bilindiği gibi İsmail Ağa cemaatinin iki üyesi daha önce öldürülmüştü. Bundan dolayı da takip yapılmaktaydı. Cübbeli Ahmet’in eşi Mine Ünlü’nün eşinin telefonunu zaman zaman kullandığı ve bu hususta Organiza Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğ tarafından takip edildiğini biliyorduk. Akabinde Cübbeli Ahmet denilen şahıs bir operasyon çerçevesinde bir yıl süreyle tutuklu kalmıştır.

MAFYAVARİ UYGULAMALAR VARDI

Ahmet Ustaosmanoğlu’nun dinlenilmesi hususuna gelince bu şahsın Mahmut Ustaosmanoğlu’nun korumalığını yapan Muhammet KESKİN liderliğindeki bir grubun mafyavari uygulamaları olduğu bilgisine ulaşılmış, daha sonraki süreçte, Ahmet USTA Osmanoğlu’nun bu yargılama nedeniyle Muhammet Keskin ve grubunu şikayet ettiğini öğrendik. Bu şahıs hakkındaki dinlemeler bundan dolayı yapılmıştır. Bu hususta yapılan çalışmalar sonucunda, Muhammet Keskin liderliğindeki gruba mensup 19 kişi teslim edilmiş ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’ne gereği yapılmak üzere resmi yazı ile bilgi verilmiştir. Görev yaptığım süre içerisinde isnat edilen suçlamaların hiçbirini işlemedim.”

PKK’NIN KULLANDIĞI ADSL HATTI SORULDU

Tutuklanan polislerden üçüne PKK’ya ait mail adreslerinin takibini yaparken, eşi MİT mensubu olan bir kadının Ankarada’ki evinden PKK’ya ait mail hesaplarının kullanıldığı ADSL hattının takibi soruldu. Takibe aldıkları kişinin eşinin MİT mensubu olduğunun bilinmesinin mümkün olmadığını söyleyen bir polis, ifadesinde şunları söyledi:

“PKK’nın elektronik posta adresi üzerinden teknik çalışma yaptığımız esnada PKK’nın kırsal alanda kullandığı bazı e-posta adreslerinin Ankara’da bulunan bu adresten çıkış yaptığını ve kullanıldığını tespit ettik. Bunun üzerine çalışmalarımızı detaylandırdık ve detaylandırma neticesinde bu ADSL numarasının teknik takibinin gerekli olduğu kanaatine vardık. Bunun üzerine ilgili mahkemeye talep yazısını ilettik…

ADSL numarası sahibi kişinin eşinin MİT mensubu olduğu iddiasıyla ilgili olarak bizim E.B. isimli şahsın eşinin MİT mensubu olup olmadığını bilme şahsımız o an için yoktur. Eğer onun eşi MİT mensubu ise, bu sorunun bana değil, PKK,’ya ait e-posta adreslerinin ADSL adresinden kullanan bu şahıslara sorulması gerekmektedir… Bizim yaptığımız tameman PKK ile mücadele kapsamında yapılmış bir faaliyettir.

MİT MENSUPLARI BİLİNMEZ

Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek” suçlamasıyla tutuklanan polisler, PKK bağlantısı nedeniyle dinledikleri şahsın eşinin MİT mensubu olduğunun o an için bilinmesinin mümkün olmayacağını söyledi. Konuyla ilgili bir polis savunmasında, “Şahsın MİT mensubu olduğuna dair bir bir bilgim de yoktur. Zaten MİT mensuplarının bilinmesi çalışma prensiplerine aykırıdır. E. B. İsimli şahsın ADSL hattının takibine ilişkin talep yazısında teknik takibin uzatılmasına ilişkin 3. Uzatmada imzam Bulunmaktadır. İlk talep yapıldığında veya uzatma alındığında herhangi bir imzam yoktur. Bu kişinin teknik takibinin yapılmasından herhangi bir usulsüzlük söz konusu değildir. Usulüne uygun olarak benden önce alınmış olan teknik takip kararı ve bunun uzatılmasına ilişkin mahkeme kararına istinaden teknik takip yapılmıştır. Ben görevimin gereklerini yerine getirdim. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

İKİNCİ KEZ GÖZALTINA ALINDI

Tutuklanan polislerden Serdar Durmaz ise 1. Operasyon kapsamında da gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı. Farklı bir suçlamayla ikinci kez gözaltına alınan Durmaz bu sefer tutuklandı.

EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇLAMADA YOK

Öte yandan, ikinci dalga operasyonunda tutuklanan 4 polisten 3’ünün hiçbir evrakta imzaları olmamasıyla ilgili avukatlar mahkeme sorgusunda itirazda bulundu. Avukatlar, Hakim Cevdet Özcan’a polislerin mahkeme kararlarıyla dinleme yaptıklarını, herhangi bir evrakta sahteciliğin olmadığını söyledi. Bugün tutuklanan dört polisin tutuklama gerekçesinde ise bu suçlamaya yer verilmedi.

7 ŞUBAT’IN RÖVANŞI

Polislerin avukatlarından Bilal Çalışır, tutuklamalara şu sözlerle tepki gösterdi: “Soruşturma başlamadan önce bu soruşturma dosyasının MİT tarafından hazırlandığı, MİT’in işin içinden çıkamaması sonucunda dosyanın Emniyete gittiği, Emniyet’in de müfettiş raporuna dayanarak operasyon yaptığı biliniyor. Tutuklamalara baktığınızda, tutuklananların tamamı ya bir MİT personelleriyle ilgili ya da Selam Terör örgütü çerçevesinde faaliyet gösteren kişilere dokunulması sonucu yapıldı. Bu tutuklamalar soruşturmanın 7 Şubat’ın rövanşı ve Selam Örgütü’nün deşifresini engellemeye yönelik olduğunu gösteriyor." AYSUN YAZICI

TARAF

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: