CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : “Haksız Kazancın” Yeni Örnekleri !!!


06 Ağustos 2014

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Atilla Kart

CHP Konya Milletvekili

Bilindiği gibi, 5393 sayılı Belediye Kanununun 49. maddesinde; “ ……Kamu Kurum ve Kuruluşlarında istihdam edilen memurlar, Belediye Başkanının talebi, kendilerinin ve Kurumlarının muvafakatiyle Belediyelerin birim müdürü ve üst yönetici kadrolarında geçici olarak görevlendirilebileceği ve bu personelin görevlendirildikleri süre zarfındaki, kadroya ait her türlü mali hakları ile Kurumları tarafından karşılanması gereken sosyal güvenlik ve benzeri diğer haklarının belediye tarafından ödeneceği……” düzenlemesine yer verilmiştir.

Bir başka ifadeyle; İçişleri Bakanlığı’nda görev yapan bir kamu görevlisi, Belediyelerde birim müdürü veya üst yönetici olarak görevlendirildiğinde, bu dönemdeki sosyal güvenlik ve diğer haklarının, görevli bulunduğu Belediye bütçesinden ödenmesi yasal bir zorunluluktur.

Ancak, İçişleri Bakanlığının yaptığı görevlendirmelerin yasanın 49. maddesine açıkça aykırı olduğu, aykırılığın yanında ayrıca AKP’li ve CHP’li belediyelere göre ayırımcılık yapıldığını gösteren uygulama örnekleri vardır.

AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediyesinde görevlendirilen Teftiş Kurulu Başkanı, yine İktidar partisine mensup Belediye Başkanlarının yönetiminde bulunan Denizli Belediyesi, Ankara-Keçiören Belediyesi, Bursa-Osmangazi Belediyelerinde, Belediye Başkan Yardımcısı olarak Bakanlık onayıyla görevlendirilen ve 2005 yılından bu yana görev yapan ve halen görevleri devam eden bu Kamu görevlilerinin aylık ve diğer sosyal haklarının Bakanlık bütçesinden ödendiği ; bu durumun yukarıda sözü edilen yasaya aykırı olduğu; yerel yönetimler üzerinde yasal denetim yapmak durumunda olan İçişleri Bakanlığı’nın; aslında tüm bu eylem ve ihlallerin “asli sorumlusu” durumunda olduğunu gösteren bu örnekler; Türkiye’nin, Kamu yönetimindeki tıkanmışlığının ve tükenmişliğinin de bir resmidir.

Bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında soruyoruz.

1- Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Keçiören Belediyesi, Bursa Osmangazi Belediyesinde; 5393 Belediye Kanununun 49. maddesine açıkça aykırı olarak yapılan bu görevlendirmeleri neden iptal etmiyorsunuz? Bu ihlallerin sürmesine neden göz yumuyorsunuz?

2- Türkiye genelinde benzeri uygulamalar söz konusu mudur?

3- Yasaya aykırı olarak yapılan bu görevlendirmelerden dolayı oluşan kamu zararı tutarı nedir? Doğmuş olan bu zararın yasal faiziyle birlikte tazmini yoluna başvuracak mısınız?

4-Mevzuata aykırı görevlendirme işlemlerinde imzası bulunan üst düzey yöneticiler hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanunun ilgili hükümleri uyarınca ön inceleme ve müteakip yasal işlemler, bugüne kadar neden yapılmamıştır?

5- Mevzuata açıkça aykırı olan personel görevlendirme işlemini onaylamak suretiyle, işlemi sonuçlandıran ve idari işlemde siyasi sorumluluğu bulunan kişiler hakkında bugüne kadar Cumhuriyet Savcılıklarına neden suç duyurusunda bulunmadınız?

06 Austos 2014 Belediyelerdeki grevlendirmeler hakknda soru nergesi.docx

06 Austos 2014 Belediyelerdeki grevlendirmeler hakknda soru nergesi.pdf

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: