TEKNİK TAKİP DOSYASI : Mossad Kerry’yi havada dinlemiş


İsrail istihbaratının geçen yıl Filistinlilerle barış müzakerelerinde arabuluculuk yapan ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin telefonlarını dinlediği öne sürüldü.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) birçok dünya liderini dinlemesinin yankıları sürerken, İsrail’in de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi dinlediği iddia edildi.

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre İsrail gizli servisi Mossad, geçen yıl İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk yapmak için bölgeye giden Kerry’nin telefon görüşmelerini dinledi. Habere göre Kerry’nin görüşmeleri İsrail dışında başka bir ülkenin istihbarat servisi tarafından da dinledi.

Haberde Kerry’nin ofis ve ev telefonlarının güvenli hatlar olduğu, buna karşın uçak yolculuklarında kullandığı telefon hattının dinlemelere karşı şifreleme yapmadığı belirtildi. İstihbarat yetkililerinin, Kerry’nin uçaktayken yaptığı görüşmelere ilişkin tapeleri Tel Aviv yönetimine verdiği, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun da görüşmelerden elde ettiği bilgileri pazarlık unsuru olarak kullandığı kaydedildi. İsrail, nisan ayında, müzakerelerin devam ettiği dönemde sürpriz bir şekilde 700 yeni Yahudi yerleşimi inşa edeceğini duyurmuş, Filistin yönetiminin tepki olarak masadan kalkmasıyla müzakereler sonuçsuz kalmıştı.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: