IŞİD DOSYASI /// NECDET BULUZ : Erdoğan, Kürtler ve IŞİD.


Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan, yaptığı hesaplarda Doğu ve Güneydoğu’dan Kürt oylarından % 5 oranında oy alabileceğini hesaplıyor. Kurmayları da yaptıkları açıklamalarda bu beklenti içinde olduklarını söylüyor. Bu hesaplar tutar mı? PKK’nın siyasi uzantısı olarak HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş “Erdoğan Doğu’dan da Güneydoğu’dan da tek bir oy alamaz” diye meydan okuyor.

Demirtaş, açıklamalarında bu kadarla da sınırlı kalmıyor. “Hiç kimsenin beklemediği bir Cumhurbaşkanlığı seçim sonucuna hazır olun” diyor.

Şu noktaya dikkatlerinizi çekelim:

Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, bu turda Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt oylarının önemi ortaya çıkacak. Yurt dışından beklenen oy akışının olmaması da Kürt oylarını daha da önemli duruma getiriyor.

Peki, Kürt’ler Erdoğan’a oy verirler mi? Selahattin Demirtaş, “Tek bir oy vermeyeceğiz” diyor. Bunun gerekçelerini de açıklayalım.

Erdoğan’ın Kürt oylarında en büyük kozu “ Kürt Açılım politikası” olarak değerlendiriliyor. Ancak, IŞİD’e destek vererek, Suriye’deki PYD’lilerle çatışma noktasına getirenin Erdoğan olduğu söyleniyor. Demirtaş bunu açık açık ifade ediyor. Erdoğan’ı “ikiyüzlü politika” izlemekle suçluyor. “Bir yandan açılımla şirin görünmeye çalışıyor, öte yandan IŞİD’a destek vererek Suriye’deki Kürtler’in katledilmesine destek veriyor” diyor.

Dikkat edilecek olursa gerek Demirtaş, gerekse PKK ve yandaşları aylardan bu yana IŞİD’dan olan sıkıntılarını dile getiriyor. IŞİD’a destek verdiği için Erdoğan’ı eleştiriyor. Özellikle de Hatay’daki olaylara dikkat çekiyorlar. IŞİD militanlarının sınırda rahat hareket ettiklerini, Türkiye’yi “kapı komşusu” yaptıklarını söylüyorlar.

Bu satırlar yazılırken Suriye’nin Güney sınırında PYD ile IŞİD arasındaki çatışmaların şiddetlendiği haberleri geliyordu. Son haberlerde de PYD’nin IŞİD militanlarının püskürttüğü ifade ediliyordu. Suriye’deki IŞİD saldırılarının artması üzerine Kuzey Irak’taki PKK kamplarından silahlı güçlerin PYD yanında çatışmak için Suriye’ye geçtiği de belirtiliyor.

“Çatı aday” İhsanoğlu’nun giderek kendisini daha iyi tanıtması, Erdoğan’ın yurt dışından beklediği oyların gelmemesi ve Kürt oylarının da “çantada keklik” görülmemesi nedeni ile Cumhurbaşkanlığı seçimi daha da kritik bir noktaya taşınmış olacak. Eğer, seçim ikinci tura kalırsa, çok önemli pazarlıkların da gündeme oturabileceğini sanıyoruz. Çünkü PKK ve yandaşları bugüne kadar bekledikleri adımların atılmadığından yakınıyor.

Bütün bunlara rağmen, Erdoğan’ın Doğu ve Güneydoğu’dan oy alabileceğini düşünenler de var. Ancak, İhsanoğlu da bu konuda çok iddialı açıklamalar yapıyor. “Ben de Doğu’dan ve Güneydoğu’dan beklenenin üzerinde oy alacağım” diyor. İhsanoğlu % 60 oy alarak ilk turda seçimi kazanacağını da vurguluyor. Hiç kuşkusuz Kürt oyları için çok değişik hesaplar yapılıyor. Özellikle büyük kentlere dağılmış olan Kürt oylarının da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önemli rol oynayacağını da gözlerden uzak tutmamak gerekiyor.

PKK ve yandaşlarına bugüne kadar hoşgörü ile yaklaşan, Doğu ve Güneydoğu’yu neredeyse örgüte bırakan Erdoğan’a Kürtlerin hala öfkeli oluşu ve kızgınlıklarını dile getirmesi küçümsenmemelidir. Bu yörede, HDP ve KCK hala etkili durumda bulunuyor. Buradaki oylarda da örgütün hâkimiyeti var.

Erdoğan’ın IŞİD’a destek verdiği iddiaları yeni değil. Daha önce de Amerika’nın bu konuda Erdoğan’ın ve Davutoğlu’nun dikkatini çektiği söyleniyor. Şimdi ise Kürt oyları için bu desteğin çekilmesi gündeme gelebilir mi? Bugüne kadar gelmediğine göre geleceğini de sanmıyoruz. Öyle sanıyoruz ki IŞİD üzerinden bazı hesaplar da yapılıyordur. Bunları da gün geçtikçe daha açık biçimde hep birlikte göreceğiz.

Erdoğan, seçimler yaklaştıkça daha sert mesajlar veriyor. Rakipleri üzerinden daha ağır yükleniyor. Rahat olmadığı da çok açık biçimde görünüyor. Son yapılan kamuoyuna araştırma sonuçları da ilk turda hiçbir adayın % 50’nin üzerine çıkamayacağı tahminler arasında. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada “Bütün sonuçlar elimizde hiçbir aday ilk turda seçimi kazabilecek oy alamıyor görünüyor” diyor.

Muhalefet ve Erdoğan karşıtları, Erdoğan seçilse bile ikinci turda seçilmesinin, bazı konularda Erdoğan’ın önünün tıkanması için gerekli olduğu görüşündeler. “En azından dengeler alt-üst olmaz” diyorlar. Erdoğan ve taraftarları ise var güçleri ile işi ilk turda bitirme peşindeler. Çünkü ilk turda bir de yüzde fazlası ile seçilme anayasa değişikliğini, Başkanlık için referandumu da gündeme taşımış olacak.

Ne olursa olsun, ortada bir seçim ve sandık var. Seçim için rakip küçümseme, karalama ve seviye düşürmemek gerekiyor. Seçmen her zaman olduğu gibi sandığa gidecek, hür iradesini yansıtacaktır. Biz, her seçim döneminde yazdığımızı yineleyelim: Seçimde oyunuzu kime verirseniz verin, buna saygı duyarız ama mutlaka sandığa gidin ve oyunuzu kullanın.

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: