CHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KART : “Araç” Saltanatı…


05 Ağustos 2014

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Atilla Kart

CHP Konya Milletvekili

Bilindiği üzere; Türkiye Belediyeler Birliği, ulusal ve uluslararası düzeyde Belediyeleri temsil yetkisine sahip olan ve ülke düzeyinde faaliyet gösteren bir Kamu idaresidir.

Birliğin en önemli geliri; Genel Bütçe Vergi Gelirleri tahsilat toplamından Belediyeler için ayrılan pay üzerinden, kaynağından kesilerek İLBANK A.Ş. tarafından her ay Birlik hesaplarına düzenli olarak yatırılan üye belediyelerden alınan katılım payından oluşmaktadır.

Ancak, Belediyeler Birliğinin kaynaklarının kullanımında da ciddi suiistimal ve ayırımcılık yapıldığını gösteren bulgular ortaya çıkmıştır.

Halen mevcut 1395 Belediye idaresi Türkiye Belediyeler Birliğinin doğal üyesi olduğuna göre;

1-Türkiye Belediyeler Birliğinin taşınır malenvanterine kayıtlı araçlar ile Birlik Başkanlığınca; ihale ya da doğrudan temin yöntemiyle hizmet alımı suretiyle çalıştırılan ve üçüncü kişi ve kuruluşlara ait toplam araç sayısının ne kadar olduğunun bildirilmesi,

2- Birliğe ait ya da ihale veya doğrudan temin yöntemiyle hizmet alımı suretiyle çalıştırılan araçlardan kaç adedi, hangi tarih itibariyle hangi belediyelere tahsis edilmiş ya da kiralama yöntemiyle verilmiştir?

3- Halen Belediye Başkanlıklarınca belediye hizmetlerinde kullanılan Birliğe ait ya da Birlik yetkililerince belediyelere tahsis edilen araçlar için belediyelerden kira ücreti alınmakta mıdır? Kira ücreti alınıyorsa yıllar itibariyle ne kadar araç kiralama ücreti alınmıştır?

4- Kahramanmaraş İli Türkoğlu ve Afşin Belediye Başkanlıklarınca (yönetimleri AKP’li Belediye Başkanları tarafından sürdürülmektedir.) halen kullanılan Türkiye Belediyeler Birliğine ait binek araçları, belirtilen Belediye Başkanlıklarına hangi yöntemle verilmiştir? İhale yapılmış mıdır?

İhalesiz verilmiş ise kira ücreti alınıp alınmadığının bildirilmesi, belirtilen binek araçlarının hangi tarihten bu yana belirtilen belediyelere verildiğinin bildirilmesi, söz konusu araçlar için ihale yapılmamış ve kira ücreti alınmamış ise, Birlik yöneticileri hakkında; 4483 sayılı Yasa kapsamında Ön İnceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?

5- CHP’li Belediyelere; Türkiye Belediyeler Birliğince araç tahsisi yapılmış mıdır? Ya da kiraya verilmiş midir? Yapılmış ise hangi belediyelere, hangi tarihler arasında kaç adet araç tahsisi yapıldığı ya da kiraya verildiğinin bildirilmesi?

6- Yukarıda anlatımı yapılan tablo, İktidar gücü ve nüfuzuyla, Belediyeler Birliğinin kaynaklarını siyasi partiler arasında keyfi ve ayırımcı bir anlayışla kullanıldığı anlamına gelmez mi?

05 Austos 2014 Belediyeler Birlii’nin tanr mal envanterinde kaytl aralar hakknda so ru nergesi.docx

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: