TÜRKMEN DOSYASI /// NECDET BULUZ : “Türkmenlerin sahibi yok.”


Son yıllarda gizli güçlerin hedefinde Müslüman halklar ve Türkler bulunuyor. Dikkat edilecek olursa, etrafımızda Türkler katlediliyor, kimsenin sesi çıkmıyor. Irak’ta, İran’da, Suriye’de Türkmenler “imdat” diyor duyan yok. Dağlık Karabağ’ı kana boğan Rus-Ermeni işbirlikçileri yine Türk kanı döküyor. Doğu Türkistan kan ağlıyor, kimse ilgilenmiyor. Rusya, hala Türklere baskı uyguluyor, korkutuyor, sindiriyor. Avrupa’nın göbeğinde bile Türklerin zaman zaman hedefte olduğunu, kasıtlı olarak evlerinin yakıldığını, diri diri öldürüldüğünü de unutmuyoruz.

Müslümanların katledilmesine, kanlarının dökülmesine, mezhep çatışmaları ile birbirlerini boğazlamasına karşıyız ve bunları da kınıyoruz. Gazze’yi yakıp, yıkan, taş üstünde taş bırakmayan İsrail’i de “terörist devlet “olarak hem kınıyor, hem de lanetliyoruz. Ancak, sorun sadece İslam ülkeleri değil, Türkler, Türkmenler ve soydaşlarımızdır. Bunlara karşı yapılan zulüm, öldürme, sindirme olaylarına neden duyarsızız?

Bugün Gazze’de yapılanlar karşısında İsrail’i kınamak için sokaklara dökülenler, Türk kanı akıtanlar için neden suskun kalıyor, bunun yanıtını bulmaya çalışıyoruz. Suriye’de kan döken Esad’ı yerden yere vuranlar acaba Irak’taki Türkmenleri diri diri toprağa gömen, başlarını gövdelerinden ayıran, yerlerinden yurtlarından eden IŞİD için niye seslerini çıkarmıyor? Neden tepki ortaya koyamıyor?

Geçenlerde “Irak’a Özgürlük Operasyonu ve Kerkük” kitabının yazarı Ali Kerküklü’nün bize gönderdiği bir yazıdan alıntıları sizlerle paylaşmıştık. Ali Kerküklü yeni bir yazıyı daha gönderdi. “Ey insafsızlar, ey vicdansızlar, Irak’ta Türkmenler’in yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?” diye haykırıyor.

Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza uygulanan insanlık dışı işkence, hapis ve ölümler artık had safhaya varmış durumda. Bu konuyu da ayrı bir yazımızda değerlendireceğiz.

Şimdi, Ali Kerküklü’nün bize gönderdiği ve “Türkmenler’in sahibi yok” sitem dolu yazıyı aynen sizlerle paylaşıyoruz:

“19 Mart 2003 tarihinde Ankara‘da yapılan toplantıda başta ABD olmak üzere Iraktaki bütün taraflar Kürtler‘in Kerkük ve Musul’a girmeyeceklerini garanti etmişti. Bugün ise Türkmen şehri Kerkükte ve Türkmen ilçeşi Tuzhurmatu’da Kürtler, Musul‘da ve Türkmen ilçesi Telafer’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hakim olmuştur. Hedefte ise Türkmenler vardır. Gerçekte, Türkmenler kaderlerine terk edildi.Hani Musul ve Kerkük Türkiye’nin milli meselesi ve kırmızı çizgisiydi. Hani “Kerkük’e ve Telafer’e dokunan Türkiye’ye dokunur” sözü nerde kaldı?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2 Ağustos 2012’de Türkmen şehri Kerkük’e yaptığı ziyarette aynen şöyle demişti: “(Irak Türkmenlerine) Sizin burada tırnağınıza küçük bir diken batsa, onun acısını 75 milyon Türk Anadolu’da hisseder.”

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bir düğün salonunda bayramlaşma programları kapsamında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu:“Bir taraftan Türkiye’de bayramı idrak ediyoruz, bir taraftan da bayramı idrak edemeyen Gazzeli kardeşlerimizle dertleşiyoruz. Onların derdini yüreğimizde taşıyoruz. 10 Ağustos seçimini sizler ne kadar yakından takip edecekseniz, aynı şekilde Gazze’deki her bir ev, her bir aile, her bir fert sizler kadar yakından takip edecek. Çünkü Gazze’dekiler biliyorlar ki; Türkiye’de onlara sahip çıkan bir lider cumhurbaşkanıysa, onlar da kendi evlerinde daha huzur içinde olacaklar. Başlarına bir bomba değil, bir küçük çakıl düşse Ankara’da oturan liderler, onlarla birlikte ağlayacaklar. Onun için günlerdir Gazze ile zihnimiz ve gönlümüz meşgul. Onlar bu huzura kavuşana kadar da gece gündüz çalışmaya, rüyalarımız da dahil Gazze’yi görmeye kararlıyız.” diyor.

IŞİD Türkmen illerinde katliam yaparken, Peşmerge’de Türkmenlere zulüm yaparken, Türkiye’de “Türkmen” ismini sahip çıkma manasında telaffuz eden bir devlet yetkilisi dahi yoktur.

Terör ve çatışmalardan evlerini terk etmek zorunda kalan Türkmenler, derme çatma çadırlarda, depolarda, mezarlarda, inşaatlarda, yol kenarlarında yaşam mücadelesi veriyor.50 dereceyi bulan sıcaklık, açlık, susuzluk, zehirli akrepler ve salgın hastalıklarla boğuşarak barınaksız ve korumasız yaşamaya çalışan Iraklı Türkmenler, çöl ortasında kimsesiz… Türkmenler, “Burada Arap’ın, Kürt’ün sahibi var, bir tek Türkmenlerin yok. Türkiye neden bize sahip çıkmıyor?” diye isyan ediyor.

Türkmenler öldürülüyor ve göçe zorlanıyor, Türkmeneli’nin şeref, namus ve iffeti hedef alınıyor. Irak Türkmenleri tarihin en büyük dram, acı ve zulmüyle karşı karşıyadır. Bugün Irak Türkmenleri de kendi evlerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar!

Türkmenler kan ağlıyor görmüyorsunuz, Türkmenler yardım için yalvarıyor duymuyorsunuz, Türkmenler çaresiz ama el uzatmıyorsunuz, kimsesiz ve sahipsiz Türkmenler korku ve panik içinde, yerinden yurdundan göçe zorlanıyor sizden ses yok, 12-13 yaşındaki Türkmen kızlarına ayan beyan, ortalarda tecavüz ediyorlar ve o körpe kızları elektrik direklerine asıp öldürüyorlar ve siz bunları görmezlikten geliyorsunuz, Allah aşkına siz ne biçim insansınız! Gazze için destek olanlar, Türkmenleri niye görmüyorlar?

Not: Görünen o ki Musul’da IŞİD’in kaçırdığı Türk konsolosluğu çalışanları 10 Ağustostan önce serbest bırakacak ve bu olay Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri için de propaganda malzemesi olarak kullanılacak.”

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: