TEKNİK TAKİP DOSYASI : Aynı hakimi evvel MİT, sonra İstanbul Emniyeti kandırmış


Eski Bakanlardan Emre Gönensay’ın da 2009 yılında üç ay süreyle ‘Emrah’ düzmece adıyla dinlendiği, dinlemeye gerekçe olarak da "Endişe paylaşarak şiddet eylemlerini teşvik ettiği" iddiasının gösterildiği ortaya çıktı.

Bu arada, Gönensay’ın dinlenmesine ilişkin kararda imzası olan Hakim Metin Özçelik’in Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Taraf yazarlarını düzmece isimle dinlenmesine de tasdik verdiği ortaya çıktı. Hakim Özçelik ve iki meslektaşı bu nedenle yargılanıyor.

ENDİŞE PAYLAŞMA SUÇU

"Ülke gündemini oluşturan, her platformda tartışmalara yol açan ve toplumun muhtelif kesimleri tarafından farklı farklı algılanan ulusal, kültürel, etnik, dini ve siyasal hassasiyetleri, ideolojik kamplaşmanın argümanı haline getirip istismar ederek, toplumsal sulhu zedeleyici, gerilimleri besleyici ve değişik unsurlarca provoke edilebilecek nitelikte çalışmalar yaptıkları, böylelikle daha geniş kitlelere ulaşarak, örgütsel kazanımların önünün açılmasını sağlamaya çalıştıkları,

Kamuoyunun tanıdığı sosyal ve siyasal tabana sahip küme ve hareketlerin önde gelen isimleriyle kanaat önderlerini veya bir kısım halk görevlileri ile devlet büyüklerini ve bürokratları provokatif hücum ya da şiddet eylemlerinin hedefi durumuna getirilebilecek mahiyette, emniyet duygusunu zedeleyici, kitleleri yönlendirici, teşvik ve tahrik içerikli görüş ve endişelerini toplumun her kademesinde dillendirdikleri…"

İstanbul Emniyeti’nde hukuk dışı dinleme yapıldığına ilişkin polis müfettiş raporundan sonra başlatılan soruşturma çerçevesinde, Gönensay da ifadeye çağrıldı. Gönensay, 27 Mayıs’ta alınan ifadesinde, öğretim üyeliği yaptığını, gerek TBMM’de, gerekse parlamento dışında hiçbir örgütle irtibatının olmadığını dedi. Polislerle bir dostluk ya da düşmanlığının olmadığını, Ali Fuat Yılmazer’i tanımadığını kaydeden 77 yaşındaki Gönensay, "Cep telefonumu Emrah ismiyle Ergenekon Terör Örgütü olduğu iddia edilen örgütle bağdaştırarak dinlenmesine bir mana veremedim. Bu dinlemenin amacını, usulünü, yöntemini kavrayamıyorum. Bu konuda da mağduriyetim olmasına karşın bir şikayetim yoktur. Her Türk vatandaşı gibi beni de bu konu fazlasıyla rahatsız etmektedir. Türkiye’de bu işlerin bir lahza evvel sonlandırılmasını temenni ediyorum" diye söyledi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: