NSA DOSYASI : NSA’e 193 Ülke İçin Casusluk İzni


Washington Post’un ortaya çıkardığı belge, ABD Ulusal Savunma Dairesi’nin (NSA) 193 ülkede casusluk yapmak için mahkemeden izin aldığını ortaya koydu.

Küresel casusluk skandalına imza atan NSA’nın, ABD’deki bir mahkeme tarafından 193 ülkede casusluk faaliyetleri gerçekleştirme izni aldığı ortaya çıktı. NSA’ya verilen izinde, uluslararası kurumları dinleme yetkisi de yer alıyor.

Dış İstihbarat Gözetleme Mahkemesi (FISA) tarafından 2010 yılında çıkartılan izin, sadece Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada’yı kapsamıyor.

Casusluk izni hakkında ortaya çıkarılan 2010 yılına ait belgenin, eski ajan Edward Snowden tarafından geçtiğimiz yıl Washington Post ve Guardian’a verilen dokumanlar arasında olduğu ifade edildi. Belge, NSA’nın sayısız ülke dışında Uluslararası Para Fonu, Avrupa Birliği (AB), ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Dünya Bankası gibi çok sayıda kuruluşu da dinleme izni aldığını gösterdi.

Washington Post gazetesinde yayımlanan belgede, NSA’nın belirtilen ülkelerden ‘gerekli’ olduğu için değil ancak ‘yetkiye sahip olduğu’ için istihbarat topladığı ifade ediliyor. ABD hükümetinde yer almış yetkililer, bu yetkinin insanlık krizi durumlarında ABD’lileri gerekli bölgelerden tahliye edebilmek için gerektiğini savunmuştu.

Belge aynı zamanda NSA’in yabancı uyruklu kişilerden ve kurumlardan e-posta ile telefon görüşmesi bilgileri toplamasına izin veren 2008 yılına ait FISA kararına ait yeni bilgiler de sundu. Belge yabancı uyruklu kişilerin ‘yabancı ülkelerle istihbarat bilgisi paylaşımına gireceği düşünülen veya bilgi taşıdığına inanılan bireylerin hedef alınabileceğini’ içeriyor. Bu bilgi, denizaşırı ülkelerde çalışan tüm gazeteci ve akademisyenleri bu şekilde doğrunda hedef haline getiriyor.

Washington Post tarafından yayınlanan 2011 yılına ait bir FISA belgesinde, bir yargıç tarafından not edilen ve NSA’nın yılda yaklaşık 46 bin e-posta topladığı bilgisi yer alıyordu.

Ortaya çıkan yeni belge, Snowden’ın NSA skandalını ortaya çıkarmasından neredeyse bir yıl sonrasına rastlarken, Başkan Barack Obama’nın vaatlerini de gölgeye düşürdü. Obama skandalın ardından ‘ABD’nin yabancı devletler üzerinde daha fazla casusluk yapmasına gerek olmadığını ve en kısa zamanda düzenlenmesi gerektiğini’ belirtmişti. Obama söz konusu düzenleme için ocak ayını işaret etmişti.

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: