KİTAP TAVSİYESİ : Babıâli’nin izinde yeni bir kitap : Osmanlı İmparatorluğu’nda Bürokratik Ref orm Babıâli 1789-1922


BASIN BÜLTENİ

Babıâli’nin izinde yeni bir kitap : Osmanlı İmparatorluğu’nda Bürokratik Reform Babıâli 1789-1922

“Gerçek Babıâli neydi? Bir teşkilat mı; bir bina mı? Yoksa gerçekten bir kapı ya da girişten öte bir şey değil miydi? Bu adın her koşulda hatırlanmasını sağlayacak kadar önemli olan şey neydi?”

Osmanlı tarihi konusundaki çalışmaları ile tanınan Amerikalı tarihçi Carter V. Findley, Tarih Vakfı Yayınları’ndan çıkan “Osmanlı İmparatorluğu’nda Bürokratik Reform Babıâli 1789-1922” adlı kitapta bu sorulardan yola çıkıyor ve Babıâli adıyla bilinen bürokratik yapıyı, bu yapının kadrolarını oluşturan insan topluluğunun evrimiyle birlikte yakından inceliyor.

Kitap, egzotizmin ötesine geçerek hem imparatorluğun merkezi hem de Osmanlı toplumunun hassas bir noktası olan Babıali’nin idare ve yürütme usüllerine ışık tutuyor. Bunu yaparken, Osmanlı İmparatorluğu’nun sivil-bürokratik yapılanmasında gerçekleşen yenilik hareketlerini farklı bir gözle ele alıyor ve tüm süreçleri neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmeye çalışıyor.

İdari sınıfın gelişim evrelerinden imparatorluğun gerileme dönemine, Tanzimat Dönemi Osmanlı siyasi yaşamından teşkilatın geçirdiği reform sürecine kadar yaklaşık 150 yıllık bir zaman dilimini kapsayan kitap, Osmanlı tarihine merak duyanlar ve bu alanda çalışmak isteyen bilim insanları için iyi bir kaynak niteliğinde.

454 sayfadan oluşan Osmanlı İmparatorluğu’nda Bürokratik Reform Babıali 1789-1922, 40 TL’den satışa sunuluyor. Kitap aynı zamanda http://www.idefix.com/kitap/osmanli-imparatorlugunda-burokratik-reform-babiali-1789-1922-carter-v-findley/tanim.asp?sid=F3UD69LPX6A5X3F48IHV adresi üzerinden sipariş edilebiliyor.

İlgili Kişi:

Esra Şavkın

Marjinal Porter Novelli

0212 219 29 71 / 0537 858 85 49

esras

Tarih Vakfı hakkında

12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

osmanli_imparatorlugunda_burokratik_reform_bb.docx

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: