MK ULTRA PROJESİ : Uçaklara zihin kontrolü


Almanya’da uçaklar, zihinden verilmekte olan komutla başarılı bir şekilde indirildi.

Münih Teknik Üniversitesi’nin geliştirdiği cihazı kullanan 7 katılımcı, sadece zihinlerinden lazım gelen komutları geçirmek yoluyla uçakları başarılı bir şekilde indirmeyi başardı

Zihinden geçirilen komutlarla idare edilen uçaklar sayesinde artık daha çok kişi uçak kullanma imkanına kavuşabilecek.

Bu mevzuda mühim bir başarıya imza atan Alman bilim adamlarının geliştirdiği cihazı kullanan çeşitli seviyelerde pilotaj bilgisi sahibi katılımcılar, sadece zihinlerinden komutlar geçirmek yoluyla uçakları başarılı bir şekilde indirmeyi başardı.

Bilgisayar simülasyonu yardımıyla Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesi’ne (TUM) bağlı Uçuş Sistemi Dinamikleri Enstitüsü’nde gercekleşen denemede, çeşitli seviyelerde uçuş bilgisi olan 7 katılımcı, elleri ve ayaklarını kullanmadan sadece lazım gelen komutları zihinlerinden geçirmek yoluyla uçakları şaşırtıcı bir mükemmellikle indirdi.

Katılımcılar arasındaki bir kişinin ise hiçbir uçuş kabini deneyimi olmamasına rağmen verilmekte olan görevi başarıyla tamamladığına tüm dikkatleri üzerinde toplayan araştırmacılar, denemede elde edilen sonuçların "uçuş ehliyeti şartlarının bir bölümünü karşılayacak ölçüde mükemmel" olduğunun altını çizdi.

Denemede kullanılan cihaz, Profesör Florian Holzapfel başkanlığındaki bilim ekibinin geliştirdiği elektroenselografi (EEG) elektrotları bağlı bir başlıktan oluşmakta . AB fonlarıyla yürütülen Brainflight (Beyin uçuşu) projesi kapsamında geliştirilen cihaz, beyindeki elektriksel gerilimleri çözümleyerek yararlı komutlara çeviren özel bir algoritma kullanıyor. Berlin Teknoloji Enstitüsü, Biyolojik Psikoloji ve Nöroergonomi Bölümü bilim adamlarının geliştirdiği bu özel algoritma sayesinde cihaz, beyindeki elektriksel gerilimleri uçak kullanmak için lazım gelen komutlara çevirebiliyor.

Cihazın beyin kontrollü arayüzünde sadece son derece belli şekilde tanımlanmış elektriksel titreşimlere gereksinim duyduğunu ifade eden araştırmacılar, bu cihaz yardımıyla zihin okumanın ise mümkün bulunmadığı vurguladı.

TUM’daki projeyi yürüten ekibin başındaki uzay mühendisi Tim Fricke, denemeye ait yapmış olduğu açıklamada, "Projenin uzun dönemli hayali, daha çok kişiye uçak kullanma fırsatı arz etmek . Beyin kontrolü sayesinde uçak kullanmak çok fazla daha basit olabilir. Bu, pilotların faaliyet yükünü azaltacak böylece güvenliği artıracak. Ayrıca pilotlar uçuş kabininde elle yapılacak olan diğer faaliyetler için daha çok hareket serbestliğine kavuşacak" diye belirtti .

TUM’un internet sitesinde bulunan haberde, araştırmacıların şimdi olağan kontrol sistemi ve uçuş dinamikleri şartlarının, yeni kontrol metoduna makul hale getirilmesi için lazım gelen değişiklikleri belirleme konusuna odaklandıkları söylendi .

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: